Čaj Čaj

Čaj

Jana Bunniová
Zpracováno  se svolením autorky  dle časopisu Meduňka 2/2013


Většina lidí si pod pojmem čaj představí šálek černého čaje – ten ale existuje pouze tři století. Pravým původním čajem je právě zelený čaj, který při  zpracování neprochází fermentací a zachovává si tak své účinné látky. Čajové lístky jsou pouze tepelně ošetřeny, aby později nedocházelo k jejich oxidaci. Do Evropy, kde se tradičně konzumuje černý čaj, začal zelený čaj pronikat teprve nedávno, v Čechách se s ním setkáváme až v 90. letech, kdy vznikala řada čajoven.


Zelený čaj je nejen skvělým nápojem, ale také velkým přínosem pro zdraví a pohodu. Připravujeme ho zásadně ze sypaného čaje, nejlépe uchovávaného v kovové krabičce. Po uvaření vody necháme vodu vychladnout asi na 80 stupňů a pak přidáme na větší hrnek rovnou lžičku zeleného čaje a necháme vyluhovat 5 minut. Přidáme-li citron, čaj ztratí natrpklou chuť, která může někomu vadit.
Zelený čaj obsahuje hodně kofeinu, ale nevyvolává závislost a nemá nepříznivé vedlejší účinky, které se mohou projevit při časté konzumaci černého čaje – nespavost a zácpa. Je přínosný pro své vysoké hodnoty polyfenolů a dalších antioxidantů. Velmi příznivě působí na zažívací trakt, napomáhá trávení a udržování optimální váhy, působí též proti vzniku zubního kazu. Má pozitivní účinky na životně důležité orgány, obzvláště srdce. Působí na funkci mozkové činnosti i proti únavě a má nezanedbatelný vliv na funkci močové soustavy. Působí i jako prevence proti rakovině.
Optimální je vypít nejméně dva nebo lépe tři velké hrnky zeleného čaje denně. Vlažný s citronovou šťávou výborně zahání žízeň.


Bílý čaj představuje nejjemnější a nejznamenitější druh čaje, první zmínky se o něm objevují již před více než 1200 lety a byl v minulosti tak vzácný, že jej mohli popíjet jen čínští císaři. Proto si i dnes tento čaj udržuje pověst výjimečného nápoje.
Bílý čaj se získává zpracováním pupenů a prvních, ještě nerozvinutých čajových lístků rostliny kamélie čínské, lístečky se sbírají ručně a pouze během krátkého období v roce. Mladé lístky mají hebké stříbřitě-bílé chloupky, podle nichž dostal bílý čaj své jméno, Jakmile začne období dešťů, čajové pupeny se rozevřou do lístků a pak přicházejí o  jedinečnou chuť bílého čaje. Po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají.  Nejdříve se nechají zavadnout, potom se suší na slunci a nakonec se třídí podle velikosti. Vzhledem k tomu, že se více nezpracovává,  zachovává si jemné složení a jedinečnou chuť. Jeho přednosti postupně objevil i západní svět a bílý čaj pomalu dohání v oblibě čaje zelené. Má podobné příznivé účinky jako zelený čaj, je účinným přírodním antioxidantem, příznivě působí na metabolismus a pomáhá při redukci hmotnosti.



Labuti pirka